Fragaria aktivnosti

UČENICA TAJANA SUNDIĆ VOLONTERKA GODINE OSJEČKO-BARANJSKE ŽUPANIJE 2023.g. Vijest ima dokument u privitku

Autor: Goran Maksimović, 25. 1. 2024. 08:24

UČENICA TAJANA SUNDIĆ VOLONTERKA GODINE

OSJEČKO-BARANJSKE ŽUPANIJE 2023.g.

Volonterski centar Osijek od 2006. godine dodjeljuje godišnje volonterske nagrade s ciljem afirmacije volonterstva kao poželjne društvene vrijednosti kroz vrednovanje doprinosa pojedinaca i organizacija koje djeluju za opće dobro. Nagrade su dodijeljene povodom Međunarodnog dana volontera 5.12.2023. u Arheološkom muzeju Osijek.

TAJANA SUNDIĆ učenica 2a razreda naše škole proglašena je volonterkom godine u kategoriji volonterski angažman pojedinca.  Učenica se među svojim vršnjacima ističe zrelošću i odgovornošću. Volontirati je počela u osnovnoj školi, pružajući podršku slijepoj pjesnikinji pri bilježenju stihova, odlasku na kulturna događanja, ali i zajedničke šetnje. Volontira u Udruzi žena i penzionera dalj obavljajući računovodstvene i organizacijske zadatke. Svojim volonterskim angažmanom pozitivno djeluje na svoje vršnjake koje se na njezinu inicijativu uključuju u volontiranje. Želja joj je osnivanje vlastite udruge za mlade u općini Erdut koja bi poticala mlade na doprinos održivom razvoju i aktivnom građanskom angažmanu.

HUMANIRATNA AKCIJA – DOBRO SE DOBRIM VRAĆA

Vrijeme provođenja: veljača – ožujak 2020.

Mjesto provođenja: Srednja škola Dalj

Dionici: učenici, roditelji, nastavnici

Ciljna skupina: korisnici Socijalnog servisa za stanovništvo u potrebi pri Crvenom križu u Osijeku

Ishodi – što smo postigli

1. Aktivne građane
  2. Odgovorne ljude
  3. Razvijoj tolerancije
  4. Stvaranje novih vrijednosti
  5. Humanije društvo
  6. Aktivizam mladih

3.veljače 2020. otvoren je Socijalni servis za stanovništvo u potrebi koje djeluje pri Crvenom križu u Osijeku. U svojstvu razrednice u okviru sata razredne zajednice zajedno s učenicima 4a razreda (ekonomskog smjera) pokrenuli smo humanitarnu akciju za gore navedeni socijalni servis.

Izradili smo plakat za našu akciju kojim smo pozvali sve učenike i nastavnike naše škole da se uključe u akciju. U holu škole smo pripremili i označili mjesto skupljanja rabljene odjeće i obuće, higijenskih potrepština i hrane za naše sugrađane.

Obavijestili smo sve druge razrednike da na svojim satima razrednih zajednica upoznaju učenike s ciljevima humanitarne akcije.

Završetak akcije planiran je za 13.3.2020. kada će učenici osobno posjetiti istoimeni servis i predati donaciju. Volonteri školskog volonterskog kluba Fragaria pomogli su u razvrstavanju i sortiranju prikupljenih stvari.

Prikupljeno je 20 kilograma rabljene odjeće i obuće te 10 kilograma hrane i higijenskih potrepština.

Odaziv je bio odličan i učenici su se rado priključili ovoj humanitarnoj akciji. Ovom ćemo donacijom budućim korisnicima osigurati neovisnost, dignitet i samopouzdanje – sve to što je neprocjenjivo važno za slobodu i kvalitetu života.

Međupredmetne teme koje su ispunjene:

1. Osobni i socijalni razvoj – razvoj odgovornog ponašanja i briga za kvalitetu života, te kvaliteta odnosa s drugima unutar zajednice; empatija te uvažavanje i prihvaćanje različitosti
  2. Građanski odgoj i obrazovanje – promicanje ljudskog dostojanstva, ravnopravnost i solidarnost
  3. Poduzetništvo – sposobnost pojedinca da ideje pretvara u djela
  4. Uporaba informacijske i komunikacijske tehnologije – primijeniti informacijsku tehnologiju za obrazovne i radne potrebe
  5. Održivi razvoj – prepoznati potrebe, osmišljavati rješenja i konkretno doprinosi zajednici u kojoj živi

Voditelj humanitarne akcije

Nataša Seršić