ABECEDA EU - Srbija

Put učenika i profesora Srednje škole Dalj u posjet Poljoprivrednoj školi Šumatovac iz Aleksinca (Srbija) povodom realizacije projekta 'Abeceda EU' realiziran je u periodu od 16.10. do 18.10.2014. Ovaj projekt financiran je od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa RH.

Cilj projekta:
Projektom želimo podići nivo znanja mladih o EU, predstavljanjem pogodnosti koje mladi ljudi mogu imati u procesu integracije u europske strukture. Republika Srbija je zemlja kandidatkinja za EU. Cilj je podizanje svijesti o neophodnosti učešća mladih u promociji europskih vrijednosti u sredini u kojoj žive kako bi postali aktivni građani društva i podržali proces integracije njihove zemlje.
Uspostavljanje međunarodne suradnje srednjih škola radi približavanju EU standardima kroz interkulturalni dijalog, razmjenu iskustava i primjera dobre prakse u podučavanju i obrazovanju o EU vrijednostima.

Glavni rezultati koji se očekuju od projekta:
a) povećana razina pristupa informacijama, razumijevanja i osobnog znanja o europskim temama relevantnim za mlade ljude i sudjelovanje mladih.
b) povećan nivo informiranosti, razumijevanja i prihvaćanja Europskih vrijednosti i standarda šire javnosti, kroz interaktivni pristup

c) promovirane mogućnosti, primjeri dobre prakse i dobrobiti mladih iz EU mladima u Srbiji
Glavni utjecaji rezultata po razinama su sljedeći:
Lokalna razina - stvaranje pozitivne reputacije svih škola u projektu
                             - napredovanje škole kao institucije
                            - jačanje pozitivne percepcije o Europskoj uniji
                            - interkulturalni utjecaj
                            - povećanje jezičnih, kulturoloških, socijalnih kompetencija kod učenika
Regionalna razina -  internacionalizacija obrazovnih institucija
                                    - širenje i jačanje regionalnih veza i povezivanje partnera
                                    - podjela znanja
Nacinalna razina – veća mobilnost