EU parlament

Putovanje u Francusku

U sklopu programa Euroscola kojeg provodi EU parlament - Ured za informiranje u RH, 23 učenika i 2 profesorice SŠ DALJ boravili su u Strasbourgu od 7 - 11. 5. 2014.

Putovanje je nagrada  za film koji su snimili učenici ekonomskog usmjerenja na temu: Izbori za EU parlament: zašto je moj glas važan?

Glavni cilj putovanja bio je posjet i jednodnevni boravak u EU parlamentu. Tako su na dan Europe 9.5. naši učenici preuzeli uloge Eu parlamentaraca i zauzeli svoja mjesta u parlamentu.

Osim naše škole parlament je taj dan ugostio 600 učenika srednjoškolaca i stotinjak profesora iz svih država članica. Učenici su se tako medjusobno družili na radionicama raspravljajući o nekim važnim europskim pitanjima kao što su nezaposlenost mladih, zaštita okoliša, budućnost Europe itd. Svoje zaključke kasnije su iznosili ostalima te imali prilike postavljati pitanja, sugerirati i raspravljati s vršnjacima, ali i članovima predstavništva EU parlamenta.

Kao završno druženje i učenici i nastavnici odigrali su tzv. EUROGAME, kviz iz poznavanja EU i opće kulture.

Ovo je za nas bilo važno putovanje i iznimno smo ponosni što smo baš mi mogli predstaviti Hrvatsku i Slavoniju.

U jednominutnom govoru predstavili su nas naši učenici Nikolina Nešić i Stefan Ilić, učenici 1. i 4. razreda naglašavajuci da smo u parlamentu toga dana bili sigurno najmanja škola, ali s najtoplijim i najvećim srcem.

Ponosni smo na naše učenike koji su se vrijedno pripremali za ovo putovanje na pripremnim radionicama u školi. Zaslužili su svaku pohvalu i svoje mjesto među europskom mladeži.

Za sve nas ovo je lijepo i vrijedno iskustvo, putovanje o kojem će  pričati jos mnoge generacije.

Osim parlamenta i zgrade Vijeća Europe obišli smo i uži centar Strasbourga, a u povratku njemački grad Stuttgart gdje smo popodne proveli na proljetnom sajmu "Fruhlingsfestu".

Troškove putovanja, smještaja i hrane pokrio je organizator programa Euroscola. Zahvaljujemo i našoj Županiji koja nam je takodjer sufinancirala jedan dio troškova.

Ivana Bertić Bulić, prof.

Nataša Seršić, prof.

Objavu u Glasu Slavonije pročitajte na sljedećem linku:

Fotografije s putovanja možete pronaći na našoj naslovnoj stranici, odnosno na linku:

« Prosinac 2020 »