GLOBAL MONEY WEEK 2024 - 2. DAN

Autor: Goran Maksimović, 24. 3. 2024.

Dana 20.3.2024. održano je online predavanje i radionica na temu Kriptoimovina i prevare u financijama, koju je vodila Anja Tkalčević, viša analitičarka u Direkciji za praćenje zaštite potrošača i edukaciju pri Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga (HANFA). Ovo zanimljivo i poučno predavanje privuklo je ne samo učenike naše škole, već i 50 srednjoškolaca i nastavnika iz Elektrotehničke i ekonomske škole u Novoj Gradiški, Talijanske srednje škole u Rovinju te Prosvjetno-kulturnog centra Mađara u RH.

Prvi dio predavanja obuhvatio je teorijski dio osnovnih pojmova o bitcoinu, uključujući definiciju, vrste i najveće prevare u području kriptovaluta. Također, istaknute su osnovne razlike između kriptotržišta i klasičnih financijskih tržišta, pružajući polaznicima širok uvid u kompleksnost kriptoekonomije.

Drugi dio predavanja bio je interaktivni, u obliku Kahoot igre. Konkurencija je bila izuzetno jaka, što je dodatno potaknulo angažman sudionika. HANFA je nagradila prvih troje najuspješnijih sudionika, a nagrade će biti dostavljene poštom na adresu škola pobjednica, čime je dodatno potaknuta motivacija za učenje i sudjelovanje.

Ovo predavanje je samo jedan od koraka u edukaciji mladih o finansijskim tržištima i rizicima povezanim s kriptoimovinom, ističući važnost kontinuirane edukacije kako bi se mladi ljudi osnažili i zaštitili od potencijalnih prijevara i gubitaka na financijskim tržištima.

Nataša Seršić

« Travanj 2024 »